Ohlédnutí za výletem seniorů nostalgickou linkou č. 91

Krásné nedělní odpoledne dne 26. června 2016, obloha bez mráčků, příjemné slunné počasí, to vše lákalo k malému retro výletu, který pořádala Archa pomoci Praha pro seniory, jejich přátele, ale i rodiny s dětmi.  Z tramvajové zastávky Vozovna Střešovice na Praze 6 v Patočkově ulici, kde jsme se sešli v 15 hodin, a to jak senioři, jejich přátelé, včetně mladé rodiny s dětmi, jsme společně přešli do protějšího areálu vozovny Střešovice a nejdříve navštívili expozici Muzea dopravního podniku hlavního města Prahy, která se nachází v památkově chráněné stavbě staré vozovny z roku 1909.  S muzeem  sousedí rovněž  vozovna historických tramvají, které nejsou exponáty, ale jsou určeny k vyjížďkám nostalgickou linkou a dalším komerčním účelům.

Jak jsme si mohli připomenout, minulý rok 2015 to bylo již 140 let,  co vyjel první vůz pražské koněspřežné tramvaje, tzv. koňky, nejprve na svoji zkušební jízdu dne 13. září 1875. O deset dní později tedy 23. září 1875 v 15.15 hod.  vyjelo na svoji premiérovou cestu osm ozdobených vozů taženými koni s prvními cestujícími. Trasa vedla od řetězového mostu císaře Františka I. (od staveniště Národního divadla) do Karlína k Invalidovně, zhruba do míst dnešní zastávky Urxova, tedy zhruba ve směru dnešní linky metra B.

Prvními provozovateli byli Bernard Kollmann a hrabě Zděněk Kinský, kteří obdrželi od rakouské vlády koncesi ke stavbě a provozování kolejové pouliční dráhy s koňským povozem dne 5. března 1873.

Stačilo dva a půl roku a koleje od dnešního Národního divadla až do Karlína pro  první pražskou pouliční kolejovou dráhu byly postaveny a připraveny k zahájení provozu.

historicka-tramvajAutor: František Štraybl (1853 – 1935) – Světozor, year 1876, issue 6, digitized by Czech Academy of Sciences, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6777653

Ve stálé expozici muzea jsme si mohli prohlédnout padesát dobových vozidel kolejové i silniční dopravy, jako jsou koněspřežka,  tramvaje, autobusy a trolejbusy a  34 dalších historických předmětů. Viděli jsme zde také dobově zařízené kanceláře dopravního podniku, modely vozů a celých dopravních systémů, které se už nedochovaly, také staré fotografie, jízdenky, plánky, výkresy a další archivní dokumenty a filmové dokumenty.

Po prohlídce muzea jsme mohli zažít projížďku nostalgickou tramvají č. 91, kde nás přivítal průvodčí v dobovém oblečení, včetně autentické kořené brašny u které mu visely štípací kleště na označení lístků. Každý si tak u něj před jízdou zakoupil ve voze dobový lístek, tak jak je znali a na které si rádi zavzpomínali senioři. Před každým rozjezdem tramvaje zaznělo zacinkání průvodčího jako znamení pro řidiče, že všichni cestující jsou v bezpečí tramvaje a mohli jsme vyjet dál.

Byl to krásný zážitek nejen pro seniory, neboť jsme kromě nádherných pohledů na nejkrásnější památky Prahy přes velká dřevěná okna tramvaje mohli zažít úžasnou „klimatizaci“, kdy u tažného vozu, kde jsme seděli, byla otevřena malá okénka pod stropem tramvaje a prouděním vzduchu, který se tím při jízdě příjemně ochlazoval, vytvářel i uvnitř celého vozu příjemnou atmosféru pro cestování.

Na obrázky z výletu se můžete podívat či zavzpomínat zde.

dsc_3222

Na další výlet s Vámi se těší Archa pomoci Praha.